1. خانه
  2. وبلاگ
  3. چگونه با هر سن و سالی موفق شویم ؟

چگونه با هر سن و سالی موفق شویم ؟

اغلب ما آدمها از یک سن خاص به بعد دچار نگرانی می‌شویم و از این موضوع میترسیم که در زندگی خود به موقعیت ها و موفقیت های قابل توجهی نرسیده‌ایم ، این نگرانی وقتی بیشتر می‌شود که افراد موفق جوان‌تر از خود را در رسانه‌ها یا حتی پیرامونمان می‌بینیم پس در ادامه با ما همراه باشید تا نقش سن و سال را در موفقیت بررسی کنیم.

آیا رسیدن به موفقیت، مهلت زمانی مشخصی دارد؟ اگر پاسخ مثبت است، به نظر شما بهترین بازه‌ی سنی برای موفقیت کدام دوران است؟

سنین حساس و بحرانی ، یک آغاز تازه یا پایان یک فرصت عالی؟

اگر بخواهید یک زبان خارجی یاد بگیرید و لهجه‌ی زبان مادری شما در آن دخیل نباشد بهتر است از سنین پایین‌تر شروع به یادگیری آن زبان کنید (معمولا قبل از 17 سال) ، مثلا استعداد موسیقی و نوازندگی، در دهه‌ی اول زندگی خود را نشان خواهد داد.

اکثر افرادی که آن‌ها را به عنوان برنامه‌نویس‌های موفق و مطرح می‌شناسیم از سنین پایین، برنامه‌نویسی را شروع کردند. ورزشکاران موفق در روز تولد 20 سالگی خود به شهرت و معروفیت رسیده‌اند، اگر یک فرد 28 ساله باشید که اخیرا تحصیلات دانشگاهی خود را تمام کرده است، با مشاهده‌ی این آمار ممکن است نوعی احساس شکست و عقب ماندن از قافله را پیدا کنید در صورتی که این تصور بسیار اشتباه است.

سن رسیدن به موفقیت 

سن رسیدن به موفقیت

 

نگاهی به زندگینامه 50 بنیان‌گذار اول دنیا در لیست مجله Forbes نشان می‌دهد که اکثر آن‌ها در 37 سالگی بیزنس ها و کمپانی‌های مطرح خود را راه اندازی کرده‌اند ، در این لیست، شرکت‌هایی که از طریق ارث و میراث به صاحبان‌شان رسیده است یا وابسته به دولت هستند، حذف شده‌اند ، برای مثال یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های حاضر در این لیست، “بانک کشاورزی چین” است که توسط “مائو ز دونگ” در زمانی که رییس جمهور این کشور بود تاسیس شده است.

نیمه‌ی عمر یا بحران میان سالی

نیمه عمر

آمار افرادی که در میان‌سالی به موفقیت ها و دستاوردهای مهم زندگی رسیده‌اند شبیه یک منحنی زنگی شکل است که نقطه‌ی ماکزیمم منحنی، سن میان‌سالی را نشان می‌دهد بنابراین بیشترین موفقیت افراد در نیمه‌ی عمر آن‌ها که پیرامون 37 سالگی است اتفاق افتاده است.

بحران دوره‌ی یک چهارم عمر

وقتی که تحصیلات خود را به پایان می‌رسانید، پدر و مادر از شما انتظار دارند که دستاوردهایی از خود نشان دهید در این شرایط دیدن مدیران مطرحی که در سنین جوانی به موفقیت رسیده‌اند نوعی احساس ناامیدی در شما ایجاد می‌کند ، از آنجا که در دوره‌ای از زمان هستیم که امید به زندگی به سن 70 سال رسیده است، 27 سالگی سن معقولی برای در نظر گرفتن یک چهارم عمر محسوب می‌شود ، حال آن که بعضی افراد در این دوره هم فکر می‌کنند که برای رسیدن به موفقیت خیلی دیر شده است.

دیر رسیدن به معنای بازنده بودن نیست

موفقیت در سن بالا

پس در این میان تکلیف دوران پیری و کهن‌سالی چه می‌شود؟

آیا رسیدن به موفقیت در جوانی بهتر است یا در دوران پیری؟

این سوال مثل این است که بپرسیم : بهتر است در 20 سالگی شبکه‌ای مثل فیسبوک را راه اندازی کنیم یا در 70 سالگی شرکتی مانند IBM را تاسیس کنیم؟ در جهانی با این وسعت و سرعت پیشرفت ، پاسخ این سوال بی معنا است ، شاید اگر IBM وجود نداشت، فیسبوکی هم در کار نبود، اگر چارلز فلینت ۶۱ ساله احساس بی‌خاصیتی و بازنده بودن می‌کرد شرکت IBM هم به وجود نمی‌آمد ، IBM ابتدا فعالیت خود را با تولید کارت‌های پانچ شروع کرد که نمونه‌های اولیه‌ای از رایانه‌ها محسوب می‌شدند ، او پس از رسیدن به موفقیت خود، تا ۲۴ سال بعد زنده ماند و از حاصل دستاورد خود لذت برد.

به این ترتیب فلینت ثابت کرد که سن فقط یک عدد است و مانعی برای رسیدن به موفقیت نیست بنابراین نتیجه میگیریم در هر سن و سالی که باشیم اگر اراده و همت داشته باشیم میتوانیم به موفقیت های چشمگیری برسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست